W ośrodku działają dwie szkoły: szkoła podstawowa obejmująca oddziały: VII i VII oraz szkoła branżowa kształcąca w zawodzie kucharz (klasy I i II). Kształcenie w zawodzie kucharz odbywa się w cyklu dwuletnim, w czasie którego realizowany jest program nauki trzech lat (system; 3 lata w 2 lata). Po dwóch latach nauki uczeń może, po zdaniu egzaminu uzyskać tytuł zawodowy „kucharz”. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w pracowniach szkolnych oraz na zewnątrz u prywatnych pracodawców, z którymi ośrodek ma podpisane umowy o współpracy.

Klasy wyposażone są w liczne pomoce dydaktyczne, w tym w każdej klasie zamontowane są wysokiej klasy tablice multimedialne oraz wysokiej jakości sprzęt komputerowy.

Z wagi na to, że ośrodek nastawiony jest na przyjęcie niewielkiej grupy wychowanków, liczba uczniów w klasach jest nieznaczna (maksymalnie 8 – 10 uczniów), co sprzyja dydaktyce. W systemie nauki organizowane są dodatkowe zajęcia dla uczniów w celu wyrównania braków w edukacji i różnic programowych.

Uczniowie mają możliwość kształcenia w językach obcych: angielskim i niemieckim.